Miraç Gecesi

Bereketin bolca verildiği günlerimizden biridir MİRAÇ.
Bu özel günde Peygamber efendimiz (S.A.V) miraç'a iki aşamda çıkmıştır.

1.aşama,Hz. Peygamber (s.a.v) Mescidül-Haram'dan Beytü'l-Makdis'e (Kudüs) götürülür. Kur'an'ın andığı bu aşama, gece yürüyüşü anlamında isra adını alır.  İkinci aşamayı ise Hz. Peygamber (s.a.v)'in Beytü'l-Makdis'ten Allah'a yükselişidir.

Miraç Recep ayının 27.ci gecesidir. Bu kutsal gününde sevabı o denli fazladır.Atılan her hayırlı adımın,söylenen her hayırlı sözün kat kat sevabı vardır. O halde bu geceyi güzel bir ibadetle geçirmemiz gerekir.

Miraç gecesinde ve gündüzünde 5 vakit namazın dışında iki kez namaz daha kılınır. Bunlardan 1.si öğle namazından sonra 4 rekat kılınır.Bu namazın;birinci rekatında Fatiha� dan sonra bir kere Felak suresi, ikinci rekattan sonra bir kere Nas suresi, üçüncü rekatta üç kere Kadr suresi, dördüncü rekatta elli kere İhlas suresi okunur.

2.sinde ise yatsıdan sonra 12 rekat kılınır. İki rekatte bir selam verilerek kılınacak olan namaz on iki rekat ile bitirilir.

Her rekatte Fatihadan sonra on kere ihlas okunur. Kılınma zamanı yatsı namazı kılındıktan sonra, imsak vaktine kadar ki herhangi bir vakit olabilir. Bu oniki
rekat namaz bittiği zaman selamdan sonra yüz defa : �Sübhanallahi vel hamdülillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyül azim� duası okunur.

Tüm, Türk ve İslam Aleminin Miraç Gecesi Hayırlara vesile olsun.

 

 


 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !